BZT52C3V9T-TP
DigiKey Part Number
353-BZT52C3V9T-TPTR-ND - Tape & Reel (TR)
353-BZT52C3V9T-TPCT-ND - Cut Tape (CT)
353-BZT52C3V9T-TPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C3V9T-TP
Description
DIODE ZENER 3.9V 200MW SOD523
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 3.9 V 200 mW ±5% Surface Mount SOD-523
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOD-523
Power - Max
200 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
90 Ohms