BZT52B24-TP is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Datasheet
Diodes Incorporated
Diodes Incorporated
onsemi
onsemi
Zener Diode 24 V 410 mW ±2% Surface Mount SOD-123
Micro Commercial Components Corporate Video
BZT52B24-TP
DigiKey Part Number
BZT52B24-TP-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52B24-TP
Description
DIODE ZENER 24V 410MW SOD123
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 18 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Tolerance
±2%
Power - Max
410 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
70 Ohms