BZT52B18-TP is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Similar
onsemi
In Stock: 0
Datasheet
Zener Diode 18 V 410 mW ±2% Surface Mount SOD-123
Micro Commercial Components Corporate Video
BZT52B18-TP
DigiKey Part Number
353-BZT52B18-TPTR-ND - Tape & Reel (TR)
353-BZT52B18-TPCT-ND - Cut Tape (CT)
353-BZT52B18-TPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52B18-TP
Description
DIODE ZENER 18V 410MW SOD123
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 14 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
SOD-123
Power - Max
410 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
50 Ohms