CM23-1.9-07AC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Coherent Thermal Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Coherent Thermal Solutions
In Stock: 0
Datasheet
TEC (Thermoelectric Cooler) 3.4W @ 27°C 1.9 A 85°C
CM23-1.9-07AC
DigiKey Part Number
1681-1002-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CM23-1.9-07AC
Description
TEM 8.18X6.02X1.65MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CM23-1.9-07AC Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Height
1.65mm
Manufacturer
Marlow Industries, Inc.
Number of Stages
1
Series
Current - Max
1.9 A
Packaging
Tray
Voltage - Max
2.8 V
Part Status
Active
Resistance
1.23 Ohms
Type
TEC (Thermoelectric Cooler)
Operating Temperature
85°C
Size / Dimension
Rectangular - 8.18mm L x 6.02mm W
Features
Lead Wires, Exterior Metallization (Both Sides Pre-Tinned)
Qmax @ Th
3.4W @ 27°C
Base Product Number
Delta Tmax @ Th
71°C @ 27°C