PH1090-550S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Central Semiconductor Corp
In Stock: 1,588
Datasheet
Similar
Toshiba Semiconductor and Storage
In Stock: 0
Infineon Technologies
Datasheet
Infineon Technologies
onsemi
onsemi
In Stock: 231
RF Transistor NPN 80V 28A 550W Chassis Mount
PH1090-550S
DigiKey Part Number
1465-1195-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PH1090-550S
Description
RF TRANS NPN 80V
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Gain
8.06dB
Manufacturer
MACOM Technology Solutions
Power - Max
550W
Packaging
Tray
Current - Collector (Ic) (Max)
28A
Part Status
Active
Operating Temperature
200°C (TJ)
Transistor Type
NPN
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
80V