Image for MP-2835-1100-DR is not available
MP-2835-1100-DR
DigiKey Part Number
1214-MP-2835-1100-DRTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MP-2835-1100-DR
Description
LED MP2835
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting Color MP-2835 Horticulture Deep Red 660nm 1113 (2835 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MP-2835-1100-DR Models
Category
Luminous Flux @ Current/Temperature
62mW (Typ)
Mfr
Temperature - Test
25°C
Series
Viewing Angle
120°
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
1113 (2835 Metric)
Color
Supplier Device Package
2835
Wavelength
660nm
Size / Dimension
0.110" L x 0.138" W (2.80mm x 3.50mm)
Current - Test
60mA
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Thermal Resistance of Package
20°C/W
Current - Max
200mA