SMAJ40CA
DigiKey Part Number
4491-SMAJ40CATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ40CA
Description
TVS 400W DIODE 40VWM BiDir SMA
Customer Reference
Detailed Description
64.5V Clamp 6.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.5V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.2A
Series
Power - Peak Pulse
400W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
44.4V