L1MC-RGB0028000MP0
DigiKey Part Number
1416-L1MC-RGB0028000MP0TR-ND - Tape & Reel (TR)
1416-L1MC-RGB0028000MP0CT-ND - Cut Tape (CT)
1416-L1MC-RGB0028000MP0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L1MC-RGB0028000MP0
Description
RED-GREEN-BLUE MODULE 0.5W
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting Color LUXEON 3528 RGB Red, Green, Blue (RGB) 622nm Red, 525nm Green, 470nm Blue 6-PLCC
Category
Current - Max
60mA Red, 60mA Green, 60mA Blue
Mfr
Luminous Flux @ Current/Temperature
3lm Red, 9lm Green, 2lm Blue
Series
Temperature - Test
25°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
120°
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Color
Package / Case
6-PLCC
Wavelength
622nm Red, 525nm Green, 470nm Blue
Size / Dimension
0.126" L x 0.110" W (3.20mm x 2.80mm)
Current - Test
20mA
Height - Seated (Max)
0.073" (1.85mm)
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.03V Red, 2.73V Green, 2.81V Blue