TP5.0SMDJ130CA
DigiKey Part Number
18-TP5.0SMDJ130CATR-ND - Tape & Reel (TR)
18-TP5.0SMDJ130CACT-ND - Cut Tape (CT)
18-TP5.0SMDJ130CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TP5.0SMDJ130CA
Description
TVS DIODE 130VWM 209VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
209V Clamp 24A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Category
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Mfr
Power Line Protection
No
Series
Applications
Telecom
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
130V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
144V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
209V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
24A