SMDJ40A-HRA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 1,277
Datasheet
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 1,644
Datasheet
Bourns Inc.
Diodes Incorporated
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
YAGEO
YAGEO
64.5V Clamp 46.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
SMDJ40A-HRA
DigiKey Part Number
SMDJ40A-HRA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDJ40A-HRA
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMDJ40A-HRA Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.5V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
46.5A
Series
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
44.4V