SMDJ24A-HR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 6,729
Datasheet
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 5,970
Datasheet
MCC (Micro Commercial Components)
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 43
Bourns Inc.
Microchip Technology
Microchip Technology
In Stock: 173
38.9V Clamp 77.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
SMDJ24A-HR
DigiKey Part Number
SMDJ24A-HR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDJ24A-HR
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
38.9V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
77.1A
Series
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V