SMCJ7.5CA-HR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 2,972
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Diodes Incorporated
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 366
Microchip Technology
Taiwan Semiconductor Corporation
Similar
12.9V Clamp 116.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
SMCJ7.5CA-HR
DigiKey Part Number
SMCJ7.5CA-HR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ7.5CA-HR
Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9V DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
12.9V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
116.3A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Active
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
7.5V
Voltage - Breakdown (Min)
8.33V