SMAJ33CA
DigiKey Part Number
SMAJ33CALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMAJ33CALFCT-ND - Cut Tape (CT)
SMAJ33CALFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ33CA
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
53.3V Clamp 7.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
EDA/CAD Models
SMAJ33CA Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
7.5A
Series
Power - Peak Pulse
400W
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V