QJ8016NH4RP | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | QJ8016NH4RP |
Description | TRIAC ALTERNISTOR 800V 16A TO263 |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | TRIAC Alternistor - Snubberless 800 V 16 A Surface Mount TO-263 (D2PAK) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 167A, 200A |
Manufacturer Littelfuse Inc. | Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 35 mA |
Series | Current - Hold (Ih) (Max) 50 mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Configuration Single |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ) |
Triac Type Alternistor - Snubberless | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Off State 800 V | Package / Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB |
Current - On State (It (RMS)) (Max) 16 A | Supplier Device Package TO-263 (D2PAK) |
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V | Base Product Number |