Q8016NH3TP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 116
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 568
In Stock: 994
TRIAC Alternistor - Snubberless 800 V 16 A Surface Mount TO-263 (D2PAK)
TO-263
Q8016NH3TP
DigiKey Part Number
Q8016NH3TP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Q8016NH3TP
Description
TRIAC ALTERNISTOR 800V 16A TO263
Detailed Description
Category
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
20 mA
Manufacturer
Current - Hold (Ih) (Max)
35 mA
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Off State
800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max)
16 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V
Base Product Number
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
167A, 200A