Q6008LH1LEDTP is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
TRIAC Alternistor - Snubberless 600 V 8 A Through Hole TO-220 Isolated Tab
Q6008LH1LEDTP
DigiKey Part Number
F7278-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Q6008LH1LEDTP
Description
TRIAC ALTERNISTOR 600V 8A TO220
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
10 mA
Current - Hold (Ih) (Max)
6 mA
Packaging
Tube
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C (TJ)
Voltage - Off State
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max)
8 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V
Base Product Number
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
80A, 85A