L75QS225.X
DigiKey Part Number
5666-L75QS225.X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L75QS225.X
Description
750VDC HIGHSPEED SEMICONDUCTOR F
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
225A 750 VDC Fuse Cartridge Bolt Mount
Category
Response Time
Fast Blow
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Applications
Electrical, Industrial
Series
Approval Agency
CE, cURus, UL
Packaging
Box
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50kA
Mounting Type
Bolt Mount
Package / Case
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Fuse Type
Cartridge
Size / Dimension
2.000" Dia x 2.844" L (50.80mm x 72.24mm)
Current Rating (Amps)
225A
Melting I²t
9226.0
Voltage Rating - DC
750 VDC