AK15-076C-Y-12
DigiKey Part Number
18-AK15-076C-Y-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AK15-076C-Y-12
Description
TVS DIODE 76VWM 150VC AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150V Clamp 15000A (15kA) Ipp Tvs Diode Through Hole Axial
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
150V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
15000A (15kA)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Bidirectional Channels
1
Package / Case
Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
76V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
85V