30KPA258A-HR
DigiKey Part Number
30KPA258A-HR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
30KPA258A-HR
Description
TVS DIODE 258VWM 416.4VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
416.4V Clamp 72.8A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
72.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
30000W (30kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TA)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Unidirectional Channels
1
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
258V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
288.2V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
416.4V