15KPA130CA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Eaton - Electronics Division
Similar
YAGEO
YAGEO
208.3V Clamp 72.5A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
15KPA130CA
DigiKey Part Number
15KPA130CA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15KPA130CA
Description
TVS DIODE 130VWM 208.3VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
15KPA130CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
72.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type
Through Hole
Bidirectional Channels
1
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
130V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
145.2V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
208.3V