1.5SMC180CA-E
DigiKey Part Number
18-1.5SMC180CA-ETR-ND - Tape & Reel (TR)
18-1.5SMC180CA-ECT-ND - Cut Tape (CT)
18-1.5SMC180CA-EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMC180CA-E
Description
TVS 1.5KW 180V 5%BI DO-214AB TR1
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
246V Clamp 6.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
246V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.2A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Active
Applications
Telecom
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
154V
Voltage - Breakdown (Min)
171V