0805L150/12SLYR
DigiKey Part Number
18-0805L150/12SLYRTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-0805L150/12SLYRCT-ND - Cut Tape (CT)
18-0805L150/12SLYRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805L150/12SLYR
Description
LOW RHO SMD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 12V 1.5 A Ih Surface Mount 0805 (2012 Metric), Concave
Category
Time to Trip
500 ms
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
7 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
80 mOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mounting Type
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
0805 (2012 Metric), Concave
Voltage - Max
12V
Size / Dimension
0.083" L x 0.053" W (2.10mm x 1.35mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
1.5 A
Thickness (Max)
0.030" (0.75mm)
Current - Trip (It)
3 A
Approval Agency
cURus, TUV, UL
Current - Max
50 A