04611.25ER | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 04611.25ER |
Description | FUSE BRD MNT 1.25A 600VAC/80VDC |
Manufacturer Standard Lead Time | 19 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1.25A 600 VAC 80 VDC Fuse Board Mount Surface Mount |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 04611.25ER Models |
Category | Response Time Slow Blow |
Manufacturer Littelfuse Inc. | Applications Telecom |
Series | Approval Agency CSA, UR |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Part Status Active | Breaking Capacity @ Rated Voltage 60A AC, 100A DC |
Mounting Type Surface Mount | Package / Case 2-SMD, Square End Block |
Fuse Type Board Mount | Size / Dimension 0.398" L x 0.123" W x 0.123" H (10.10mm x 3.12mm x 3.12mm) |
Current Rating (Amps) 1.25A | Melting I²t 16.5 |
Voltage Rating - AC 600 VAC | DC Cold Resistance 0.11 Ohms |
Voltage Rating - DC 80 VDC |