0308.250UR
DigiKey Part Number
18-0308.250URTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-0308.250URCT-ND - Cut Tape (CT)
18-0308.250URDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0308.250UR
Description
FUSE BRD MNT 250MA 24VAC/30VDC
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
250mA 24 VAC 30 VDC Fuse Board Mount Surface Mount
Category
Response Time
Slow Blow
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Applications
Hazardous Locations
Series
Features
Intrinsically Safe
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Approval Agency
cURus, Ex, IEC, IECEx
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Mounting Type
Surface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Fuse Type
Board Mount
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Current Rating (Amps)
250mA
Size / Dimension
0.213" L x 0.150" W x 0.144" H (5.40mm x 3.80mm x 3.65mm)
Voltage Rating - AC
24 VAC
Melting I²t
0.003
Voltage Rating - DC
30 VDC
DC Cold Resistance
2.29 Ohms