02513.15MRT1L
DigiKey Part Number
02513.15MRT1L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
02513.15MRT1L
Description
FUSE BRD MT 3.15A 125VAC/VDC AXL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.15 A 125 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Through Hole Axial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
02513.15MRT1L Models
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Fast Blow
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Reel (TR)
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A AC, 300A DC
Part Status
Active
Approval Agency
CSA, cURus
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.0364 Ohms
Voltage Rating - AC
125 V