0242.040UR
DigiKey Part Number
F11350TR-ND - Tape & Reel (TR)
F11350CT-ND - Cut Tape (CT)
F11350DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0242.040UR
Description
FUSE CRTRDGE 40MA 250VAC/VDC
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40mA 250 VAC 250 VDC Fuse Cartridge Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0242.040UR Models
Category
Response Time
Fast Blow
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Applications
Hazardous Locations
Series
Features
Intrinsically Safe
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Approval Agency
cURus
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mounting Type
Surface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage
4kA
Fuse Type
Cartridge
Package / Case
Cartridge, Non-Standard
Current Rating (Amps)
40mA
Size / Dimension
0.119" Dia x 0.331" L (3.02mm x 8.40mm)
Voltage Rating - AC
250 VAC
Melting I²t
7.8E-5
Voltage Rating - DC
250 VDC
DC Cold Resistance
16.48 Ohms