SPD2-300-4P0-R
DigiKey Part Number
5666-SPD2-300-4P0-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPD2-300-4P0-R
Description
SPD TYPE 1/TYPE 2 300VAC MCOV
Customer Reference
Detailed Description
Surge Protection Device (SPD) 300VAC MCOV 4 Pole
EDA/CAD Models
SPD2-300-4P0-R Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Discharge (Nom) (8/20µS)
20 kA
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Discharge (Max) (8/20µS)
50 kA
Series
Current - Short Circuit Rating (SCCR)
150 kA
Packaging
Bulk
Voltage - Protection Rating (VPR)
900 V
Part Status
Obsolete
Voltage - Protection Level (VP) (2416)
1.5 kV
Type
Type 1, Type 2
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C
Form
Base + Module
Features
Remote Signaling Contacts, Thermally Protected
Number of Poles
4
Mounting Type
DIN Rail
Voltage - Continuous Operating (Max) (MCOV)
300VAC