PAG.M0.6NL.AC65N
PAG.M0.6NL.AC65N
PAG.M0.6NL.AC65N
DigiKey Part Number
1124-1214-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PAG.M0.6NL.AC65N
Description
CONN PLUG MALE 6P GOLD SLDR CUP
Customer Reference
Detailed Description
6 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PAG.M0.6NL.AC65N Models
Category
Shell Material
Polysulfone (PSU)
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Black
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Part Status
Active
Features
Backshell
Connector Type
Shielding
Number of Positions
6
Current Rating (Amps)
6A
Shell Size - Insert
M06
Cable Opening
0.209" ~ 0.256" (5.30mm ~ 6.50mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C