HO 240-P-0100
DigiKey Part Number
398-HO240-P-0100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HO 240-P-0100
Description
CURRENT SENSOR HE/OL 240A
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 240A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional Module, Single Pass Through
Category
Frequency
DC ~ 100kHz
Mfr
Linearity
±5%
Series
Accuracy
±1%
Packaging
Tray
Voltage - Supply
5V
Part Status
Active
Response Time
3.5µs
For Measuring
AC/DC
Current - Supply (Max)
25mA
Sensor Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C