MGV06021R5M-10
DigiKey Part Number
240-2889-2-ND - Tape & Reel (TR)
240-2889-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MGV06021R5M-10
Description
FIXED IND 1.5UH 4A 34 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Shielded Molded Inductor 4 A 34mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MGV06021R5M-10 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
13A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
34mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.287" L x 0.264" W (7.30mm x 6.70mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.091" (2.30mm)