TPSE107K016R0100
DigiKey Part Number
478-1793-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-1793-1-ND - Cut Tape (CT)
478-1793-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSE107K016R0100
Description
CAP TANT 100UF 10% 16V 2917
Detailed Description
100 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 2917 (7343 Metric) 100mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPSE107K016R0100 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
100mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
16 V