SR305C684KAATR1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 75
Direct
TDK
In Stock: 676
TDK
In Stock: 444
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Murata Electronics
In Stock: 60
Murata Electronics
Upgrade
In Stock: 262
Similar
KEMET
Similar
In Stock: 850
0.68 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
SR305C684KAATR1
DigiKey Part Number
478-SR305C684KAATR1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR305C684KAATR1
Description
CAP CER 0.68UF 50V X7R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Radial
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.360" (9.14mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)