SR205C104JARTR1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
Upgrade
KYOCERA AVX
Upgrade
Similar
KEMET
Similar
KEMET
In Stock: 900
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
0.1 µF ±5% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
SR, AR Series
SR205C104JARTR1
DigiKey Part Number
SR205C104JARTR1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR205C104JARTR1
Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.200" (5.08mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)