SR155C153KARTR1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Similar
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Upgrade
Similar
KEMET
KEMET
In Stock: 51
TDK
TDK
In Stock: 624
0.015 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
SR155C153KARTR1
DigiKey Part Number
SR155C153KARTR1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR155C153KARTR1
Description
CAP CER 0.015UF 50V X7R RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.150" (3.81mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)