SK597C105KAR
DigiKey Part Number
478-4034-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SK597C105KAR
Description
CAP CER 1UF 500V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±10% 500V Ceramic Capacitor X7R Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SK597C105KAR Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.669" L x 0.200" W (17.00mm x 5.08mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.684" (17.38mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.575" (14.60mm)