SA401E474MAA
DigiKey Part Number
SA401E474MAA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SA401E474MAA
Description
CAP CER 0.47UF 100V Z5U AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
0.47 µF ±20% 100V Ceramic Capacitor Z5U Axial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SA401E474MAA Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
10°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
Axial
Capacitance
Size / Dimension
0.150" Dia x 0.400" L (3.81mm x 10.16mm)
Tolerance
±20%