SA101A561JAR is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
In Stock: 0
Datasheet
560 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Axial
SA101A561JAR
DigiKey Part Number
SA101A561JAR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SA101A561JAR
Description
CAP CER 560PF 100V NP0 AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SA101A561JAR Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
Axial
Capacitance
Size / Dimension
0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
Tolerance
±5%