RHA0607121M016B
DigiKey Part Number
478-RHA0607121M016B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RHA0607121M016B
Description
CAP ALUM HYBRID 120UF 20% 16V TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 40mOhm 5000 Hrs @ 105°C
Category
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
KYOCERA AVX
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
150 mA @ 100 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.5 A @ 100 kHz
Type
Hybrid
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
120 µF
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.343" (8.70mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance)
40mOhm