KGQ05FCG1H5R1CH
DigiKey Part Number
478-KGQ05FCG1H5R1CHTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-KGQ05FCG1H5R1CHCT-ND - Cut Tape (CT)
478-KGQ05FCG1H5R1CHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KGQ05FCG1H5R1CH
Description
CAP CER 5.1PF 50V NP0 0402
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5.1 pF ±0.25pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KGQ05FCG1H5R1CH Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Ultra Low ESR
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±0.25pF
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)