KGM31HR50J107ML is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 27,962
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 93,276
Datasheet
Direct
Samsung Electro-Mechanics
Taiyo Yuden
In Stock: 4
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
YAGEO
Samsung Electro-Mechanics
Murata Electronics
Murata Electronics
100 µF ±20% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric)
KGM31HR50J107ML
DigiKey Part Number
478-KGM31HR50J107MLTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KGM31HR50J107ML
Description
CAP CER 100UF 6.3V X5R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
KGM31HR50J107ML Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.075" (1.90mm)