KGM31AR51E106KL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 371,871
Datasheet
Direct
Murata Electronics
In Stock: 5,970
Datasheet
Direct
Murata Electronics
Parametric Equivalent
KEMET
KEMET
TDK
YAGEO
YAGEO
Samsung Electro-Mechanics
Samsung Electro-Mechanics
Taiyo Yuden
10 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric)
KGM31AR51E106KL
DigiKey Part Number
478-KGM31AR51E106KLTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KGM31AR51E106KL
Description
CAP CER 10UF 25V X5R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
KGM31AR51E106KL Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)