KGM05ACG1E390GH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 4,414
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 4,531
Datasheet
Direct
KEMET
KEMET
YAGEO
Murata Electronics
Murata Electronics
Parametric Equivalent
Walsin Technology Corporation
Parametric Equivalent
Vishay Vitramon
Vishay Vitramon
39 pF ±2% 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
KGM05ACG1E390GH
DigiKey Part Number
478-KGM05ACG1E390GHTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KGM05ACG1E390GH
Description
CAP CER 39PF 25V C0G/NP0 0402
Detailed Description
EDA/CAD Models
KGM05ACG1E390GH Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±2%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)