FHC16I0307KJH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Image for FHC16I0307KJH is not available
FHC16I0307KJH
DigiKey Part Number
478-12316-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FHC16I0307KJH
Description
CAP FILM 300UF 10% 450VDC CHASS
Manufacturer Standard Lead Time
37 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
300 µF Film Capacitor 450V Polypropylene (PP), Metallized Rectangular Box
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Chassis Mount
Packaging
Bulk
Size / Dimension
5.512" L x 2.835" W (140.00mm x 72.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
2.008" (51.00mm)
Tolerance
±10%
Termination
Quick Connect, Disconnect
Voltage Rating - DC
450V