F0805B1R50FWTR
DigiKey Part Number
F0805B1R50FWTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F0805B1R50FWTR
Description
FUSE BOARD MOUNT 1.5A 63VDC 0805
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 A 63 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F0805B1R50FWTR Models
Category
Response Time
Fast Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Melting I²t
0.01
Part Status
Active
Approval Agency
cUL, UL
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.083" L x 0.050" W x 0.035" H (2.10mm x 1.27mm x 0.90mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.12 Ohms