CB052E0105JBC
DigiKey Part Number
478-4539-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-4539-1-ND - Cut Tape (CT)
478-4539-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CB052E0105JBC
Description
CAP FILM 1UF 5% 100VDC 2824
Manufacturer Standard Lead Time
38 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked 2824 (7260 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CB052E0105JBC Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.283" L x 0.240" W (7.20mm x 6.10mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.224" (5.70mm)
Tolerance
±5%
Termination
Solder Pads
Voltage Rating - AC
63V
Applications
General Purpose
Voltage Rating - DC
100V