Image for BN224E0475K-- is not available
BN224E0475K--
DigiKey Part Number
BN224E0475K---ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BN224E0475K--
Description
CAP FILM 4.7UF 10% 100VDC RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BN224E0475K-- Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
1.051" L x 0.303" W (26.70mm x 7.70mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.598" (15.20mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
63V
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - DC
100V