AU01ZC151KA72A is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Murata Electronics
In Stock: 80,883
Datasheet
150 pF ±10% 10V Ceramic Capacitor X7R 0201 (0603 Metric)
AU01ZC151KA72A
DigiKey Part Number
AU01ZC151KA72A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AU01ZC151KA72A
Description
CAP CER 150PF 10V X7R 0201
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
AU01ZC151KA72A Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Gold Flash Termination
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)