12061C103J4T2A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 13,667
Datasheet
10000 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
12061C103J4T2A
DigiKey Part Number
478-KAM31BR72A103JTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
12061C103J4T2A
Description
CAP CER 10000PF 100V X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
12061C103J4T2A Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.037" (0.94mm)