0805ZC225MAT2A
DigiKey Part Number
478-KGM21AR71A225MUTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-KGM21AR71A225MUCT-ND - Cut Tape (CT)
478-KGM21AR71A225MUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805ZC225MAT2A
Description
CAP CER 2.2UF 10V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF ±20% 10V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0805ZC225MAT2A Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)