RN731JTTD8980F10 is Obsolete and no longer manufactured.
Datasheet
898 Ohms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Moisture Resistant Thin Film
RN731JTTD8980F10
DigiKey Part Number
2019-RN731JTTD8980F10TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RN731JTTD8980F10
Description
RES 898 OHM 1% 1/16W 0603
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RN731JTTD8980F10 Models
Temperature Coefficient
±10ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)